środa, 24 kwietnia, 2024
Żaluzje drewniane — style i odmiany

Żadne nowoczesne wnętrze nie obędzie się bez zastosowania tak przydatnego i atrakcyjnego elementu, jakim są żaluzje. Szczególnie żaluzje drewniane przodują w tej kwestii jako estetyczny dodatek. Wyglądają tak efektownie, że są polecane do montażu w budynkach o dowolnym wnętrzu.

Rodzaje żaluzji drewnianych — żaluzje poziome, pionowe i rzymskie

  • Żaluzje poziome. Do wykonania takich żaluzji używa się wąskich pasków (lameli). Są one połączone drabinką z tkaniny lub liną. Drabinka nadaje wdzięku i wytwornego wyglądu. Zdecydowaną zaletą układu poziomego jest to, że można go zamontować (zamocować) bezpośrednio na oknie. Pozwala to na zaoszczędzenie dużej ilości miejsca. Jest to idealne rozwiązanie dla posiadaczy okien dachowych. Nadają się one szczególnie do domów drewnianych.
  • Pionowe. Doskonały wybór do stworzenia przytulnej atmosfery w pomieszczeniach takich jak salon, kuchnia, sypialnia. Żaluzje drewniane pionowe będą odpowiednie w pomieszczeniach urządzonych w stylu orientalnym, etno i marokańskim.
  • Rzymskie żaluzje drewniane. Wykonane z prasowanego bambusa lub plecionego drewna. Elegancki i lekki dodatek świetnie wygląda zarówno w kuchni, jak i w salonie.

Pielęgnacja i sterowanie roletami — najbardziej przydatne informacje

Istnieje kilka możliwości sterowania:

  • Ręcznie za pomocą laski.
  • Ręcznie za pomocą sznurka.
  • Automatycznie. Do tego celu służy przełącznik, pilot.

Niektóre konstrukcje składają się z listew, które obracają się wokół osi. Zapewnia to płynne podnoszenie i opuszczanie. Bardzo wygodnie jest regulować oświetlenie pomieszczenia. Można go lekko przyciemnić lub całkowicie zamknąć przed światłem.

Istnieje wiele sprzecznych informacji na temat pielęgnacji drewnianych żaluzji. Najważniejsze, aby pamiętać, że łatwo jest o nie dbać, jednak nie należy ich myć wodą. Lekkie wilgotne czyszczenie gąbką bez dodatkowych technik i środków jest dopuszczalne. Czasami wystarczy zwykłe odkurzanie.

Stylistyka żaluzji drewnianych. Gdzie zamontować?

  • Biura, miejsca pracy. Drewniane żaluzje doskonale podkreślają formalny styl.
  • Podobne produkty również będą się świetnie prezentować w kuchni i pokojach dziennych. Zwłaszcza jeśli pokój jest urządzony w stylu klasycznym lub wiejskim.
  • Pokoje w jaśniejszych odcieniach. W tym celu zaleca się stosowanie żaluzji drewnianych w kolorze białym. Swoją drogą, w ogóle nie wypalają się na słońcu. Mogą mieć nawet dwa metry szerokości.

Wybór produktów drewnianych jest naprawdę duży. Mogą mieć różne kolory i ozdobne wykończenia. Dodatkowa powłoka lakieru sprawia, że żaluzje są trwałe i będą służyć przez wiele dekad.

Szczególną popularnością cieszą się żaluzje z tworzywa sztucznego, które wykonane są tak, aby wyglądały, jak drewno. Są one szczególnie polecane do kuchni. Materiał jest odporny na wilgoć, praktycznie nie gromadzi kurzu i ma właściwości antystatyczne.

Dzięki temu drewniane żaluzje można zamontować niemal w każdym pomieszczeniu. Najważniejsze jest to, że klimat musi być ciepły i suchy, a źródła ognia muszą być odpowiednio daleko.

Autor: Sarmata (wszelkie prawa zastrzeżone)