sobota, 5 października, 2024
Leczenie alkoholizmu — jak sobie radzić z uzależnieniem?

Alkoholizm to choroba wciąż niezrozumiana w pełni przez społeczeństwo. Wiele osób nie jest świadomych, jak łatwo można popaść w ten nałóg oraz, jak trudną drogę należy przebyć, aby powrócić do namiastki normalności. Jak wygląda leczenia alkoholizmu? Czy da się poradzić sobie z nim samemu?

Leczenia alkoholizmu — na czym polega?

Alkoholizm to choroba wymagająca specjalistycznego leczenia tak samo, jak lekomania czy narkomania. Warto zauważyć, że leczenia nie da się zacząć za kogoś. Czasami rodzina stwierdza w imieniu chorego, że należy wysłać go na terapię czy detoks. Oczywiście wsparcie bliskich jest niezwykle cenne w tym procesie, jednak dopóki pacjent nie wyrazi chęci podjęcia leczenia, każda próba będzie kończyła się niepowodzeniem. W ten sposób obie strony cierpią w dużym stopniu psychicznie. Ważna okazuje się w tym przypadku samoświadomość i ponowne pragnienie kontroli nad własnym życiem. Warto zwrócić się również do specjalistów, którzy mają doświadczenia z nałogowcami, taką pomoc oferuje ośrodek leczenia uzależnień Warszawa

Dlaczego leczenie alkoholizmu jest tak ważne?

Leczenie alkoholizmu to nie tylko detoks, ale także terapia. Organizm należy oczyścić z wszelkich toksyn, aby mogło wrócić do prawidłowego funkcjonowania, jednak następnym krokiem będzie nauka ponownego życia w społeczeństwie. Tutaj z pomocą przychodzi terapeuta uzależnień, czyli osoba prowadząca zajęcia w ośrodkach leczenia osób z nałogami w kierunku trzeźwości. Spotkania z nim stanowią pewne uzupełnienie całości procesu. Mają za zadanie pomóc w znalezieniu przyczyny choroby oraz zrozumieć błędne schematy myślenia, które doprowadziły do tego stanu i prawdopodobnie miałyby wpływ na dalsze funkcjonowanie po wyjściu z placówki. Jeżeli szukasz odpowiedniego miejsca do rozpoczęcia tej drogi, dowiedz się więcej na temat leczenia alkoholizmu

Skutki nieleczonego uzależnienia od alkoholu

Brak skutecznego leczenia alkoholizmu może nieść ze sobą wiele negatywnych skutków zarówno zdrowotnych, jak i w relacjach z najbliższymi. Stan psychiczny i fizyczny z każdym dniem się pogarsza w momencie, gdy nałóg jest na dynamicznie rozwijającym się etapie. Wśród objawów, a zarazem skutków choroby alkoholowej należy wymienić:

  • choroby nerek, wątroby;
  • wrzody żołądka;
  • choroby serca;
  • podwyższone ciśnienie;
  • zaburzenia w funkcjonowaniu rodziny;
  • narastające problemy finansowe.

Często w rodzinach alkoholików dochodzi do rozpadu relacji, jednak najbardziej negatywny skutek jest to, jaki wpływ ta choroba wywiera na dzieci pacjenta. Zazwyczaj rodzi się tzw. syndrom DDA, który ostatecznie kończy się długoletnimi terapiami.

Techniki stosowane w leczeniu alkoholizmu

Leczenie alkoholizmu to długotrwała terapia, która składa się z wielu etapów. Wymaga wysiłku zarówno ze strony pacjenta, jak i jego najbliższych. Obejmuje terapię grupową, egzystencjalną czy kontroli złości. Pozwalają one na naukę podstawowych zachowań i relaksacji w chwilach stresowych, co przyczynia się do poprawy samopoczucia oraz stanu psychicznego osoby.