poniedziałek, 2 grudnia, 2024
Leczenie bruksizmu

Bruksizm to dolegliwość, która objawia się zazwyczaj w nocy, chociaż zdarza się, że występuje również w ciągu dnia. W większości przypadków dotyczy on osób nadwrażliwych na stres, posiadających podwyższone napięcie nerwowe. Bruksizm związany jest również z wadami zgryzu i zaburzeniami w mięśniach żucia. W początkowym etapie nie jest łatwy do zdiagnozowania. Wiele osób błędnie szuka przyczyn objawów tej przypadłości w innych chorobach. Bruksizm objawia się wytarciem i ścieraniem się zębów, zgrzytaniem zębów podczas snu, uwidocznieniem korzeni zębów, krwawieniem z dziąseł, dolegliwościami bólowymi w okolicach przyczepu mięśni żwacza i skroniowego. Zdarza się, że bruksizm prowadzi do wzrostu mięśni w obręczy barkowej i wystąpienia w tej okolicy dolegliwości bólowych. Przypadłość ta przyczynia się również do wystąpienia problemów ze słuchem oraz bólów pleców, głowy, karku, a nawet brzucha.

Botoks w leczeniu bruksimzu

Skuteczną metodą w leczeniu bruksizmu jest wykorzystanie toksyny botulinowej, czyli popularnego botoksu. Metoda ta cieszy się dużą popularnością ze względu na swoje bezpieczeństwo i szybkość w uzyskaniu zadowalających efektów. Dzięki toksynie botulinowej dochodzi do zablokowania przepływów impulsów nerwowych do mięśnia żwacza, w wyniku czego zmniejsza się napięcie mięśnia i dochodzi do jego obkurczenia i rozróżnienia. Botoks zapobiega również jego nadreakcji. W wyniku zabiegu zmniejszone zostaje napięcie, a także dolegliwości bólowe. Najważniejszym efektem zabiegu jest ustanie objawów zgrzytania  zębami i złagodzenie rysów twarzy w okolicach szczęki. Efekty zabiegu utrzymują się od 6 do 8 miesięcy.

Przebieg zabiegu

Przed przystąpieniem do podania botoksu lekarz przeprowadza wywiad lekarski pozwalający na dobranie odpowiedniej ilości preparatu, następnie podaje toksynę botulinową w mięsień żwacz z wykorzystaniem cienkiej igły. Zaletą zabiegu jest jego niewielka inwazyjność, bezpieczeństwo, a ponadto jest niemal bezbolesny, w związku z tym nie wymaga podania znieczulenia. Pacjent podczas podania preparatu może odczuwać jedynie lekki dyskomfort w postaci ukłucia i rozpierania. Po przeprowadzonym zabiegu w miejscu podania preparatu może pojawić się niewielkie zaczerwienienie, jednak nie jest ono powodem do niepokoju, gdyż znika w przeciągu kilku godzin. Cały zabieg trwa około 15 minut.

Zalecenia pozabiegowe

Po wykonanym zabiegu leczenia bruksizmu z wykorzystaniem toksyny botulinowej pacjent powinien unikać przez najbliższe kilka tygodni wykonywania zabiegów z wykorzystaniem fal radiowych, podczerwieni, a także zabiegów z wykorzystaniem lasera. Niewskazane jest również korzystanie z sauny i solarium, gdyż przyczynią się one do osłabienia działania podanego preparatu.

Jakiej efektów można spodziewać się po wykonanym zabiegu?

Po wykonanym zabiegu dochodzi do zmniejszenia dolegliwości bólowych i obniżenia napięcia mięśni. Efekty zauważalne są po upływie trzech do siedmiu dni i utrzymują się do sześciu lub ośmiu miesięcy. Po tym czasie można powtórzyć zabieg. Toksyna botulinowa przynosi zadowalające efekty w redukcji zgrzytania zębami, a jej dodatkową zaletą jest wyszczuplenie rysów twarzy.