wtorek, 19 października, 2021
10 sposobów zapobiegania próchnicy zębów

Stosując poniższe techniki, możesz pomóc zachować zdrowe zęby i zwalczyć próchnicę. Ubytki powodują szereg problemów stomatologicznych, które mogą wymagać leczenia odtwórczego. Dbaj o zdrowie zębów i zmniejsz liczbę wizyt u dentysty, których możesz potrzebować, przestrzegając poniższych wskazówek.

Właściwa higiena jamy ustnej

Regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów może pomóc usunąć nagromadzoną płytkę nazębną i bakterie z zębów, dziąseł i języka. Pozostawiona na zębach płytka nazębna powoli zjada szkliwo zęba, tworząc ubytki. Z tego powodu ważne jest, aby stosować odpowiednie metody czyszczenia, aby usunąć jak najwięcej płytki nazębnej. Oznacza to szczotkowanie dwa razy dziennie i nitkowanie raz dziennie przy użyciu prawidłowej nici dentystycznej i technik szczotkowania zębów .

Pozostań nawodniony

Jak zapewne wiesz, bakterie są szkodliwe dla naszych zębów. Wytwarzają kwaśny produkt uboczny, zużywając resztki jedzenia w naszych ustach. Kwas ten następnie rozpuszcza szkliwo naszego zęba. Picie wody sprzyja wytwarzaniu śliny, która wypłukuje bakterie z jamy ustnej. Może również rozcieńczyć kwas wytwarzany przez bakterie, zmniejszając w ten sposób jego działanie.

Jedz pokarmy bogate w minerały

Aby nasze zęby były mocne i zdrowe, potrzebują dobroczynnych minerałów. Jednak ze względu na swoją porowatą naturę nieustannie tracą i zyskują minerały. Aby utrzymać je w zdrowiu, musimy upewnić się, że otrzymują więcej minerałów niż tracą. Nasze zęby osiągają to poprzez remineralizację.

Zmniejsz spożycie cukru

Cukier jest głównym źródłem pożywienia dla bakterii i podobnie jak w przypadku błędnego koła, im więcej spożywamy, tym więcej bakterii rośnie. Zmniejszając spożycie cukru, możemy znacznie ograniczyć podaż pożywienia dla bakterii. Mniej bakterii oznacza, że ​​nasze zęby są lepiej chronione przed niszczącym kwasem, który wytwarzają. Kiedy jesz coś słodkiego, jedz to jako część posiłku. Najlepiej, aby posiłek zawierał zdrowe tłuszcze, aby spowolnić trawienie i zapewnić stałe przyswajanie cukrów. W ten sposób poziom cukru we krwi nie rośnie i nie obciąża naszych systemów.

Używaj pasty do zębów z fluorem

Dla osób powyżej 6 roku życia pasta z fluorem może pomóc wzmocnić szkliwo zębów. Czyni to poprzez połączenie z wapniem i fosforanem, aby stworzyć mocniejszą powierzchnię, która jest bardziej odporna na rozkład.

Unikaj podjadania

Jedząc przez cały dzień, zapewniamy stałe źródło pożywienia dla bakterii w naszych ustach. Ponadto przekąski zawierające węglowodany i cukry powstrzymują nasze zęby przed wchłanianiem minerałów poprzez remineralizację.

Żuj gumę bez cukru

Guma bez cukru wspomaga produkcję śliny, która wypłukuje bakterie i zanieczyszczenia z jamy ustnej. Poza tym guma może być dobrą alternatywą dla mycia zębów po posiłku.

Zapytaj o uszczelniacze dentystyczne

Laki dentystyczne lub uszczelnienia bruzd to powłoki z tworzywa sztucznego, które są nakładane na żującą powierzchnię zęba. Zamykając obszar przed bakteriami, pomaga chronić powierzchnię żucia przed próchnicą. Szczeliny (zagłębienia w zębach) są zwykle wypełnione, ponieważ są zbyt głębokie lub wąskie, aby je odpowiednio wyczyścić. Może to prowadzić do odkładania się płytki nazębnej w rowkach, która może przekształcić się w ubytek.

Bądź na bieżąco z trawieniem

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak refluks, mogą wpływać na zęby poprzez przenikanie kwasów z żołądka do jamy ustnej. Reakcja chemiczna kwasów żołądkowych na zębach może być znacząca. Ponadto leki wspomagające lub zmniejszające objawy trawienia mogą być szkodliwe dla zębów.

Odwiedzaj dentystę co 6 miesięcy

Co najważniejsze, odwiedzaj dentystę co 6 miesięcy. Regularne wizyty u dentysty mogą pomóc we wczesnym wykryciu chorób jamy ustnej, próchnicy i nieprawidłowości. Kontrola stomatologiczna i czyszczenie dodatkowo usuwa takie substancje, jak kamień nazębny, których nie można usunąć samą szczoteczką do zębów. Twój dentysta będzie również w stanie udzielić porady dentystycznej i wskazać obszary Twojej rutyny higieny jamy ustnej, które mogą wymagać poprawy.

0 Comments

Leave a Comment