piątek, 12 lipca, 2024
Zaburzenia trawienia i wchłaniania: co warto o nich wiedzieć?

Problemy z trawieniem, będące skutkiem niewłaściwego odżywiania się lub problemów związanych z pracą jelit, mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. Nie brak specjalistów, lekarzy i dietetyków, którzy właśnie z tym problemem wiążą wiele groźnych chorób. Co warto zatem wiedzieć na temat zaburzeń trawienia i wchłaniania?

Zespół zaburzeń trawienia w pigułce

Zespół zaburzeń trawienia, czyli takie problemy, jak niestrawność czy dyspepsja, może być skutkiem sięgania po żywność złej jakości, choć bardzo często przyczyną tego problemu okazuje się przyjmowanie zbyt wielkich ilości pożywienia. Z jakimi konsekwencjami może się to wiązać? W przypadku zespołu zaburzeń trawienia głównym problemem okazuje się niedostateczne trawienie składników pokarmowych, a to oznacza możliwość rozwoju zmian chorobowych w narządach trawiennych. Zaburzenia trawienia mogą się jednocześnie wiązać z wieloma dokuczliwymi problemami, takimi jak nudności, wymioty oraz wzdęcia. Co warto wiedzieć na temat takich zaburzeń?

Niewłaściwe odżywianie się i jego skutki

Niewłaściwe odżywianie się to szereg poważnych konsekwencji dla naszego zdrowia. Wśród tych błędów, które zazwyczaj okazują się główną przyczyną problemów związanych z niestrawnością, pojawia się nadmiar tłuszczu i mięsa w diecie. Zbyt wielka ilość słodyczy to kolejny problem, który może się w ogromnym stopniu przyczynić do rozwoju zaburzeń trawienia. Dlaczego warto w porę zmienić swe podejście do jedzenia? Bo im dłużej będziemy się przejadać, im dłużej nasza dieta będzie zbyt tłusta i zbyt kaloryczna, tym więcej problemów związanych z nadmierną produkcją kwasu solnego nam zagraża. Czym może to skutkować? Rozwojem stanu zapalnego lub choroby wrzodowej.

Zaburzenia trawienia a choroby żołądka

Zaburzenia trawienia mogą się wiązać nie tylko z błędami żywieniowymi, ale i z chorobami żołądka. Najczęściej sprawcą problemów z trawieniem okazują się stany zapalne błony śluzowej żołądka, często określane mianem nieżytu żołądka. Innym problemem, z którym boryka się wielu polskich pacjentów, jest choroba wrzodowa żołądka. Żadna z tych przypadłości nie może być ignorowana, gdyż skutkują one nie tylko zaburzeniami trawienia, ale i licznymi dolegliwościami, skutecznie pogarszającymi chorym samopoczucie i utrudniającymi im codzienne funkcjonowanie. Równie uciążliwym problemem może się tu okazać refluks żołądkowo-przełykowy, w przypadku którego w przełyku może dojść do rozwoju stanu zapalnego. I w tym przypadku podjęcie szybkiego leczenia jest kwestią bardzo ważną.

Choroby trzustki a zaburzenia trawienia

Na problemy związane z procesem trawienia wpływać mogą też choroby trzustki. Wśród tych chorób, które najczęściej okazują się głównymi przyczynami problemów, pojawiają się ostre lub przewlekłe stany zapalne trzustki, choć i kamica może doprowadzić tu do poważnych konsekwencji. Bez względu na przyczynę problemów, trzustka może w poważny sposób przyczynić się do rozwoju zaburzeń trawienia. Głównym problemem okazuje się w takim przypadku zmniejszenie ilości wydzielanych przez organizm enzymów trawiennych, co skutkuje zaburzeniem trawienia białek oraz tłuszczów.

Zespół zaburzeń trawienia to poważny problem, którego nie można ignorować. Warto zatem kontrolować stan swego zdrowia, a wszelkie niepokojące objawy konsultować z lekarzem. Można dzięki temu uniknąć wielu poważnych problemów ze zdrowiem i znacznie poprawić jakość swego życia.

0 Comments

Leave a Comment