sobota, 9 listopada, 2024
Czy wiesz jakie techniki masażu klasycznego fizjoterapeuci wykonują w gabinecie?

Techniki masażu klasycznego to najbardziej podstawowe techniki, które masażyści i fizjoterapeuci wykonują podczas zabiegów w gabinetach. Takie techniki, każdy młody adept masażu poznaje jako pierwsze na studiach lub w specjalnych szkołach przygotowujących do zawodu masażysty. Na pierwszy rzut oka wykonanie takich technik wygląda na banalnie proste. Jednak nauka ich nie jest wcale taka prosta. Dobre wykonywanie technik masażu klasycznego pozwala na wykonywanie dobrego i działającego na dolegliwości bólowe masażu.

Jak najlepiej uczyć się technik masażu?

Techniki masażu klasycznego możecie poznać na studiach lub szkołach masażu. Jest jeszcze jeden sposób na zapoznanie się z takimi technikami. Jest to kurs masażu klasycznego. Takie kursy są organizowane zarówno dla osób z branży zajmującej się masażami oraz fizjoterapią ale także dla osób które dla własnego użytku chcą nauczyć się masażu. Niezależnie od tego do jakiej grupy należysz warto wybrać odpowiednie szkoły i kursy, tak aby jak najwięcej i najlepiej nauczyć się technik masażu klasycznego. Najważniejsze jest jednak po tym jak nauczycie się takich technik ich praktyka. Najlepiej taką praktykę rozpocząć jak najwcześniej. Najpierw można zacząć od rodziny lub bliskich osób tak, aby jak najlepiej nauczyć się technik i nabrać wprawy w wykonywaniu masażu. Jeśli ma być taki masaż wykonywany w celach zarobkowych musi być on wykonany bardzo dobrze, tak aby klienci chcieli do nas wracać. Dlatego warto poświęcić czas na praktykę.

Jakie są najważniejsze techniki masażu klasycznego?

Do najważniejszych technik masażu klasycznego na pewno zaliczamy głaskanie. Nie ma to jednak nic wspólnego z czułym głaskaniem bliskiej osoby. Jest to technika, która ma za zadanie przygotować nasze ciało do masażu. Powinno się odpowiednio dostosować siłę nacisku do osoby, którą masujemy tak aby bodziec był silny ale nie za mocny. Kolejna techniką jest rozcieranie. Tą technikę możemy wykonywać opuszkami palców, kostkami bądź częściami dłoniowymi naszych rąk. Jest to znacznie mocniejsza technika od poprzedniej. Ważną techniką w masażu klasycznym jest rolowanie oraz ugniatanie. Są to chyba dwie najtrudniejsze techniki, które powinno się naprawdę dobrze przećwiczyć.

Rolowanie wykonuje się poprzez zwinięcie skóry i przesunięcie jej wyżej lub w bok. Jest to świetna technika rozluźniająca nasze ciało. Warto więc poświęcić jej trochę więcej czasu. Ugniatanie to chwycenie mięśnia i zginanie go w literę S. Ciężko początkującemu masażyście sprawnie wykonać ugniatanie. Ważna jest tutaj znajomość anatomii i przebiegu poszczególnych mięśni, aby w prawidłowy sposób je chwytać i ugniatać w dobrym kierunku. Ostatnią techniką, którą wykonuje się jest oklepywanie i wibracja. Tą ostatnią masażyści wykonują bardzo rzadko, ponieważ wymaga sporo energii i pracy. Oklepywanie wykonuje się częściej, dlatego warto też tej technice poświęcić trochę czasu. Oczywiście to tylko podstawowe techniki. Jest ich znacznie więcej, ale o nich na pewno dowiecie się na odpowiednich kursach.