wtorek, 19 października, 2021
Fitoterapia a ból brzucha. Rośliny łagodzące dolegliwości.

Ból, który występuje w okolicy brzucha, jest zaburzeniem, które zwykle powodowanym przez organy wewnętrzne. Ból brzucha można leczyć na różne sposoby. Jednakże, przy swoich licznych zaletach, fitoterapia jest metodą obecnie najbardziej zalecana.

Co może powodować ból brzucha?

Zaburzenia trawienia są uważane za główną przyczynę bólu żołądka. Zdaniem ekspertów, problemy mogą mieć charakter funkcjonalny lub niefunkcjonalny.
W pierwszym przypadku zaburzenia te są kwalifikowane jako dyspepsja czynnościowa, ponieważ wynikają ze złego trawienia (gazy, leki lub inne). Nie ma żadnych zmian w układzie pokarmowym.
W drugiej kategorii bóle brzucha są powodowane przez problemy, które bezpośrednio wpływają na układ pokarmowy. Zgaga (choroba refluksowa żołądkowo-przełykowa) jest najczęstszą przyczyną dolegliwości.

Główne choroby.

W innych przypadkach bóle żołądka są powodowane przez widoczne choroby dotykające właśnie żołądka pacjenta. Zapalenie żołądka i jelit jest najczęstsze. Prowadzi to do zapalenia układu pokarmowego. Problem jest zakaźnego pochodzenia. Gdy patogeny (wirusy lub bakterie) dotrą do obszaru żołądka, rozwijają się w niezwykłym tempie. Oprócz bólu zaburzenie to objawia się wymiotami, a nawet biegunką.

Z drugiej strony, zapalenie żołądka jest również stanem zapalnym, ale w szczególności wpływa na błonę śluzową żołądka. Objawy są mniej więcej takie same jak w przypadku zapalenia żołądka i jelit. I oczywiście, jest też wrzód żołądka, który charakteryzuje się głębokimi zmianami sięgającymi do ściany i powodującymi silny ból.
Wreszcie, ból brzucha może (w rzadkich przypadkach) być oznaką raka. Guz powoduje chorobę. Zgaga i mdłości są pierwszymi objawami.

Fitoterapia a złagodzenie bólu brzucha.

Niektóre rośliny, bardziej niż inne, mają skuteczne cnoty do naturalnego leczenia bólu brzucha.

Lukrecja.
Lukrecja to roślina powszechnie występująca w basenie Morza Śródziemnego, wyróżnia się właściwościami przeciwzapalnymi. Najczęściej wykorzystywany jest korzeń.
Lukrecja, oprócz działania przeciwdziałającego zapaleniu układu pokarmowego, łagodzi wrzody trawienne, łagodząc jednocześnie dyskomfort w drogach oddechowych. Występuje w formie kapsułek, ale możliwe jest również posiadanie suszonych korzeni, które można gotować w celu uzyskania herbaty ziołowej.

Koper włoski.
Koper włoski jest również rośliną występującą w basenie Morza Śródziemnego. W fitoterapii jest stosowany w leczeniu aerofagii. Jednak jego skutki obejmują również objawy takie jak wymioty, nudności, a nawet bóle skurczowe.
Koper włoski stosowany jest od czasów starożytnych (zwłaszcza nasiona używane do przygotowania naparu), a dzięki nowym metodom farmaceutycznym profesjonaliści mogli ekstrahować olejek eteryczny, aby ułatwić jego przyjmowanie.

Balsam cytrynowy.
Balsam cytrynowy jest jedną z najbardziej znanych roślin w leczeniu bólów brzucha, głównie dlatego, że jego skuteczność została uznana przez ESCOP (Europejską Spółdzielnię Naukową Fitoterapii).
Badania wykazały, że balsam cytrynowy łagodzi zaburzenia żołądkowo-jelitowe działając uspokajająco. Jego cnoty w walce z opryszczką wargową, lękiem i bezsennością czynią go również dobrym sojusznikiem dla tych, którzy cierpią na kilka dolegliwości jednocześnie.

Dla uzyskania jeszcze bardziej satysfakcjonującego rezultatu mozna również stosować napary z imbiru.

0 Comments

Leave a Comment