środa, 22 maja, 2024
Leczenie kanałowe – teraz na jednej wizycie

Leczenie endodontyczne, które jest też określane jako kanałowe, kiedyś prowadzono na kilku wizytach. Teraz coraz więcej gabinetów wykonuje je podczas jednego spotkania z pacjentem. Na czym dokładnie polega leczenie kanałowe na jednej wizycie? Gdzie można z niego skorzystać? Ile kosztuje?

Czym jest leczenie kanałowe?

Endodoncja to nazwa jednej z dziedzin stomatologii, która zajmuje się leczeniem chorób wnętrza zęba – miazgi zębowej. Metoda leczenia najczęściej używana w endodoncji to leczenie endodontyczne, czyli kanałowe.

W trakcie leczenia kanałowego dochodzi do otwarcia zęba oraz usunięcia całej jego wewnętrznej zawartości, w tym także z korzeni zębowych. Wtedy ząb jest specjalnie dezynfekowany i wypełniany na nowo. Na koniec odbudowuje się jego koronę.

Dzięki zastosowaniu leczenia endodontycznego można uniknąć potrzeby ekstrakcji zęba, czyli jego wyrwania. Warto jednak pamiętać o tym, że leczenie to nie zawsze kończy się powodzeniem, dlatego nie ma ono stuprocentowej skuteczności.

Kiedy konieczne jest leczenie endodontyczne?

Do leczenia endodontycznego istnieje szereg wskazań i związane są one nie tylko ze złym stanem zęba. Kiedy jest ono najczęściej przeprowadzane?

Główne wskazania do leczenia kanałowego to:

  • Głębokie zmiany próchnicze w zębie, które doszły do miazgi zębowej,
  • Martwica miazgi zębowej,
  • Ropień zęba,
  • Uszkodzenie zęba, na przykład jego złamanie czy wybicie,
  • Wykonanie określonych typów protez zębowych, na przykład mostków, koronek zębowych.

Gdzie można wykonać leczenie kanałowe?

Z leczenia kanałowego zębów można skorzystać w praktycznie każdym gabinecie stomatologicznym. Można wykonać je w gabinetach mających umowę z NFZ, ale większość osób decyduje się na zabiegi w prywatnych placówkach.

Za wykonaniem zabiegu w prywatnym gabinecie przemawia przede wszystkim jego zakres oraz jakość. W gabinecie z podpisaną umową z NFZ osoba dorosła może leczyć kanałowo jedynie zęby w ograniczonym zakresie – od 3 do 3. W gabinetach prywatnych leczenie jest nieograniczone.

Ponadto w prywatnych gabinetach stomatolodzy korzystają z wyższej jakości zaplecza, między innymi leczenie może być wykonane pod mikroskopem stomatologicznym oraz z wykorzystaniem specjalistycznych urządzeń jak endometry do pomiaru długości kanałów.

Gdy potrzebny jest specjalizujący się w leczeniu kanałowym dentysta Kraków jest miastem, gdzie można uzyskać dostęp do sprawdzonych specjalistów w tym zakresie, którzy używają do tego celu najlepszego wyposażenia.

Leczenie kanałowe – ile wizyt jest koniecznych?

Zabieg polegający na kanałowym leczeniu zęba jest bardzo złożony i składa się on z szeregu następujących po sobie czynności. Dodatkowo stomatolog przeprowadza wtedy także diagnostykę, która polega na wykonaniu zdjęć RTG zębów.

Zwykle leczenie kanałowe prowadzi się na paru wizytach – od 2 do 3. W tym czasie lekarz otwiera ząb, umieszcza w nim lek, a potem wykonuje odpowiednie uzupełnienie jego wnętrza. Dla wielu osób leczenie rozdzielone na kilka wizyt jest kłopotliwe, a czasami niemożliwe do wykonania. Właśnie dlatego wiele gabinetów wprowadziło do swojej oferty usługę polegającą na leczeniu kanałowym na jednej wizycie.

Zatem leczenie kanałowe podczas jednej wizyty umożliwia przeprowadzenie do kompleksowo w ciągu jednego dnia. Pacjent musi jednak przygotować się na to, że cały proces będzie trwał od 2 do nawet 4 godzin wtedy, gdy ząb ma kilka kanałów.

Ile kosztuje leczenie kanałowe zębów?

Cena za leczenie kanałowe w prywatnym gabinecie dentystycznym wynosi najczęściej od około 500 zł za ząb z jednym kanałem do nawet 1500 zł w przypadku zębów wielokanałowych.

Gdy prowadzone jest leczenie kanałowe pod mikroskopem albo leczenie powtórne, na przykład po pozostawieniu w zębie narzędzia, wtedy koszty mogą być jeszcze wyższe.