Nowoczesna metoda przeszczepiania włosów jest mało inwazyjna i daje znakomite efekty. Dzięki niej możemy na nowo cieszyć się bujnymi i pięknymi włosami. Jak to się dzieje, że naszą skórę głowy zaczynają porastać włosy niczym nieodbiegające od normalnych? W tym właśnie tkwi sekret transplantacji.
Przed operacją
Umawiając się na operację, a raczej zabieg (ponieważ przeszczep włosów wykonywany jest w trybie ambulatoryjnym), lekarz zaznajamia nas ze wszelkimi zagadnieniami dotyczącymi przeszczepu. Na wstępnej konsultacji nasza głowa zostaje dokładnie zbadana i typ łysienia zostaje sklasyfikowany, dzięki czemu można odpowiednio dobrać metodę przeszczepu. Lekarz musi ocenić, które fragmenty głowy są najbardziej łyse i ile orientacyjnie kępek włosów należałoby przeszczepić. Ustalony zostaje termin zabiegu, a pacjent zazwyczaj wtedy czeka z niecierpliwością na moment, kiedy będzie już mógł cieszyć się włosami.
Przeszczep włosów
Na początku zabiegu należy pobrać wycinek skóry z włosami. Pobranie ma miejsce zazwyczaj z bocznych lub tylnich fragmentów głowy, a jeżeli jest to niemożliwe, z innych obszarów ciała. Żeby wykonać pełną transplantację, potrzeba paska skóry grubości 1 cm i długości kilku sentymentów. To, ile finalnie skóry zostanie pobrane, zależy przede wszystkim od ilości włosów, jaką trzeba przeszczepić podczas jednego zabiegu. W miejscu, z którego pobiera się włosy, powstaje szew ciągły, dzięki czemu blizna jest minimalna i można ją łatwo ukryć pod włosami.
Jeżeli przeszczep włosów wykonuje się przy użyciu metody FUE, nie jest konieczne pobieranie wycinka włosów, a jedynie pobranie konkretnych zespołów mieszków włosowych. Żeby pobrać takie mieszki, należy ogolić tył głowy pacjenta oraz go znieczulić. Podczas zabiegu możliwe jest pobranie nawet 2 tysięcy zespołów mieszkowych, które będą umiejscawiane w rejonach łysiny. Ogólnie rzecz biorąc zastosowanie pierwszej metody ma miejsce wtedy, kiedy pacjent ma zamiar nosić dłuższe włosy i blizna nie będzie mu przeszkadzać. Jeżeli natomiast w planach jest strzyżenie włosów na krótko, znacznie lepiej sprawdza się metoda FUE.
Zabieg w głównej mierze polega na tym, żeby podzielić mieszki włosowe na kępki, naciąć mikroskalpelem niewielki otwór, a następnie wprowadzić do niego mieszek mikropęsetą. Zazwyczaj podczas jednorazowego przeszczepu przenosi się od 1500 do 2000 mieszków, ale w dobrych klinikach podczas jednej sesji przeszczepiane jest nawet 3 tysiące. Taka liczba nowych mieszków włosowych pozwala na to, żeby pokryć nawet bardzo duże zakola lub rozległe obszary łysiny. Dzięki powtórzeniu takiego zabiegu, można uzyskać naprawdę imponującą gęstość włosów.
Po przeszczepie włosów
Jeżeli operowana okolica była rozległa, zaleca się, żeby pacjent pozostał w klinice przez jedną dobę, jeżeli przeszczepów nie było dużo, może wrócić do domu jeszcze tego samego dnia. Analogicznie sprawa ma się w przypadku opatrunku, jeśli pobierany był wycinek skóry głowy, należy założyć na nią opatrunek, jeżeli wykorzystywana była metoda FUE, pacjent może wrócić do domu bez opatrunku.