Operacja wszczepienia implantów piersi może kojarzyć się z bardzo skomplikowaną ingerencja chirurgiczną, podczas której zniszczeniu ulega wiele tkanek. W rzeczywistości dzisiejsza medycyna potrafi operować takimi rozwiązaniami, które powodują, że powiększenie piersi jest coraz mniej inwazyjne i można je wykonać bez obawy o stan swojego zdrowia.
Przed operacją
Zanim lekarz wszczepi kobiecie implanty piersi, musi ustalić odpowiedni termin zabiegu. Najlepiej, jeśli będzie miał on miejsce ok. dwa tygodnie po miesiączce, gdyż uchroni to pacjentkę przed nadmiernym krwawieniem w trakcie operacji. Lekarz prosi o wykonanie rutynowych badań, na podstawie których oceni stan zdrowia pacjentki i zdecyduje, czy może ona poddać się operacji wszczepienia implantów. Pacjentka przez 6 godzin przed operacją musi być na czczo, nie może ani jeść, ani pić, ani nawet żuć gumy.
Lekarz na sześć tygodni przed planowaną operacją, powinien uświadomić pacjentkę, że powinna ona odstawić tabletki antykoncepcyjne oraz rzucić palenie tytoniu. Dym papierosowy zawiera substancje, które bardzo negatywnie wpływają na gojenie się blizn i mogą powodować powstanie powikłań po operacji.
Zabieg wszczepienia implantów piersi
Lekarz prowadzi na ciele linie flamastrem, linie te wyznaczają obszar cięć. Następnie po znieczuleniu pacjentki przystępuje do właściwego zabiegu, wykonuje nacięcia skóry w fałdzie podpiersiowym, wokół dolnej krawędzi otoczki brodawki piersiowej i w dole pachowym. Następnie przez otwór wprowadza do ciała implanty piersi, które zostają umieszone pod mięśniem piersiowym lub na nim. Zazwyczaj w celu uzyskania lepszych efektów i większego bezpieczeństwa, implanty umieszcza się pod mięśniem. Całość zabiegu wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym, tak więc pacjentka nie czuje żadnych dolegliwości. Te pojawiają się dopiero później.
Operacyjne powiększenie piersi jest dla organizmu bardzo obciążające, to, co zrobi chirurg, to tylko początek drogi do uzyskania pięknego biustu. Dużo zależy również od organizmu samej pacjentki, od tego, jak będą goić się blizny, jak szybko ustąpi ból i opuchlizna oraz jaki efekt końcowy zostanie uzyskany. Lekarze ciągle szkolą się i operują coraz nowocześniejszymi metodami i przyrządami, dzięki temu osiągane rezultaty są naprawdę bardzo dobre, a niedogodności operacji możliwie zminimalizowane. Trzeba jednak liczyć się z tym, że po operacji mogą wystąpić normalne skutki uboczne, operowane miejsca będą bolesne, wrażliwe na dotyk, czy będą miały zaburzone czucie.