Każdy z nas potrzebuje gimnastyki, choć nie zawsze o tym pamiętamy. Nie musi to być gimnastyka wyczynowa i trudna do wykonania. Czyli tak zwana forsująca wykonywana zwykle przez osoby młode i zdrowe. Może to być gimnastyka lekka dla każdego, nawet dla osoby starszej, niepełnosprawnej, czy chorej. Dla takiej właśnie grupy ludzi, która przecież jest grupą liczną wskazana jest gimnastyka rozluźniająca i rozciągająca. Gimnastyka lekka, przyjemna, wykonywana samodzielnie w domu lub pod okiem specjalisty. Gimnastyka taka ma za zadanie rozluźnić i rozciągnąć mięśnie, pobudzić organizm, przynieść odprężenie, zrelaksować, wyciszyć, uspokoić, poprawić kondycję organizmu.
Gotowy zestaw ćwiczeń / stretching
Stretching wykonywany jest przez sportowców i traktowany jako zaawansowana rozgrzewka. Lecz również lecznicze, lekkie ćwiczenia rehabilitacyjne noszą taką samą nazwę. Zestaw takich ćwiczeń fizycznych rozciągających i rozluźniających mięśnie ułożony został na podstawie badań na zwierzętach i nazywany jest z angielskiego stretchingiem. Jest on jedną z form rehabilitacji prowadzonej pod okiem rehabilitanta. Podczas ćwiczeń wykorzystywane są różne przyrządy. Wybierając się na stretching trzeba zabrać ze sobą swobodny strój gimnastyczny, oraz matę. Ćwiczenia te mają za zadanie doprowadzić do uelastycznienia mięśni, rozruszania ich i poprawienia ukrwawienia w układzie motorycznym. Ustalony zestaw ćwiczeń na jednej sesji trwa kilkanaście minut. I polega na kilkusekundowych ćwiczeniach napinających i rozluźniających mięśnie.
Ćwiczenia w domu
Masa łatwych i przyjemnych ćwiczeń zalecanych przez specjalistów lub wymyślonych osobiście na potrzeby swojego organizmu pomaga rozluźnić i rozciągnąć mięśnie szyi, mięśnie barku, mięśnie odcinak piersiowego, mięśnie odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
Ćwiczenia rozluźniające zmniejszają napięcie mięśni poprzez odpowiednie ułożenie ciała, albo poprzez wykonywanie określonych ruchów. Podczas ćwiczeń istnieje możliwość kontrolowania i świadomego rozluźniania mięśni, a tym samym zmniejszania napięcia mięśni.
Ćwiczenia rozluźniające są wskazane każdemu człowiekowi niezależnie od wieku i kondycji, gdyż nie są wyczerpujące. A na dodatek ich intensywność, sposób wykonania, oraz rodzaj ćwiczeń można dobierać do indywidualnych potrzeb i możliwości. Inne będą dla osoby zdrowej i w sile wieku. A inne dla osoby starszej, ułomnej lub chorej.
Istnieje wiele rodzajów ćwiczeń, których nie sposób tu opisać. Lecz każdy może je osobiście odszukać w internecie, w książce, zapytać lekarza lub rehabilitanta. Można również wykonywać je według własnej pomysłowości i potrzeby. I nie tylko ćwiczenia rozluźniające, ale także ćwiczenia rozciągające, które są wielką potrzebą po wstaniu z łóżka lub wstaniu z pod biurka. Ćwiczenia rozluźniające i rozciągające można wykonywać w pozycji stojącej, siedzącej lub leżącej.
Atmosfera ćwiczeń rozluźniających i rozciągających
Każdemu rodzajowi ćwiczeń, aby przyniósł pożądane efekty musi towarzyszyć odpowiednia atmosfera. Najważniejsze, aby była ona spokojna. Nie może podczas ćwiczeń pojawiać się zdenerwowanie, strach, lęk, irytacja, przygnębienie. Warto, aby na ustach pojawił się uśmiech. W tym celu przed rozpoczęciem ćwiczeń na chwilę trzeba przymknąć powieki i przywołać w pamięć obrazy z natury, jak np. zieloną łąkę, ukwiecony ogród, las z prześwitującym przez konary drzew słońcem, szum morza i plusk wody, ośnieżone góry i pagórki. Gdy nic nie przychodzi do głowy i trudno się skupić, to uśmiechnąć się tak mimo woli. Nawet wymuszony uśmiech rozluźnia układ nerwowy człowieka.
Drugim po spokojnej atmosferze ważnym wskazaniem jest to, aby podczas wykonywania ćwiczeń rozluźniających i rozciągających nie było głośno, ale może grać cicho muzyka.
Trzecie wskazanie dotyczy czasu. Ćwiczenia nie mogą być wykonywane w pośpiechu. Ćwiczeniom powinien towarzyszyć luz i wypracowany sposób oddychania.