czwartek, 21 listopada, 2024
Cenne właściwości mięty i jej powszechne zastosowanie.

Mięta jest ziołem o niezwykle szerokim wachlarzu jej zastosowania. Nie tylko zniewalająco pachnie dzięki zawartym w niej naturalnym olejkom eterycznym, ale też znajduje swoje zastosowanie w ziołolecznictwie, farmaceutyce, kosmetyce, artykułach spożywczych, jest również stosowana przez najlepszych kucharzy w restauracjach na całym świecie.

Mięta w ziołolecznictwie.

Mięta pieprzowa działa rozkurczająco, stąd znajduje swoje szerokie zastosowanie przy dolegliwościach układu pokarmowego, w tym żołądka, a poprzez właściwości uspokajające i odprężające, sprawdzi się w trakcie bólu brzucha mającym podłoże nerwowe. Po herbaty miętowe lub napary z mięty często sięgają osoby, które przyjęły ciężkostrawny posiłek, by ułatwić układowi pokarmowemu lżejsze strawienie tłustego i ciężkiego posiłku. Szczególnie polecana jest tym, którzy skarżą się na zespół jelita drażliwego.

Olejek miętowy działa aromaterapeutycznie na zmysły, korzystnie wpływając na skutki stresu i zmęczenia, stąd też wiedzie prym w aromaterapii, znajdując się na wysokim podium wśród najczęściej wybieranych olejków. Wybór jest szeroki- świece aromaterapeutyczne, kominki, krople, olejki do masażu skóry.

Kosmetyki z dodatkiem mentolu.

Mięta pieprzowa zawiera cenne właściwości, które doskonale sprawdzają się w kosmetyce mającej za zadanie zadbać o piękno i urodę. Składniki zawarte w mięcie, to między innymi flawonoidy, karotenoidy, garbniki. Są to substancje ważne dla utrzymania skóry w dobrej kondycji przez długie lata. Olejek miętowy zalecany jest dla skóry tłustej, problematycznej, gdyż zawarty w nim mentol działa antybakteryjnie, jednocześnie odświeżając skórę i rozświetlając ją.
Mentol możemy spotkać w maseczkach przeznaczonych dla cery tłustej. Jest świetnym dodatkiem w kremach i mgiełkach do zmęczonych stóp. Kremy antycellulitowe również mogą pochwalić się asortymentem, wśród którego ogromną część stanowią środki z zawartością mentolu. Ten posiadając właściwości chłodzące, obkurcza naczynia krwionośne skóry, co ujędrnią ją, minimalizując efekty cellulitu.
Mięta stanowi powszechny składnik w szamponach przeciwłupieżowych, działając antybakteryjnie i łagodząco na skórę głowy.

Mięta jako częsty gość naszej kuchni.

Mięta pieprzowa jest bardzo często stosowanym ziołem, który dodany do potraw wydobędzie z nich zniewalający zapach i smak. Listki mięty warto dodać do lodów, co dodatkowo orzeźwi nas w letni upalny dzień. Doskonale sprawdzi się dodana do koktajli i lemoniady.
Sos miętowy jest doskonałym dodatkiem do mięs i pikantnych przystawek, najlepiej łączy się z baraniną i jagnięciną, choć w innych mięsach także będzie smakował doskonale. Także ryby uwielbiają towarzystwo mięty, która wydobywa na zewnątrz ich walory, co może nie przypaść jednak do gustu konsumentów, którzy nie lubią zapachu ryb.

Dodanie kilku listków świeżej mięty do sałatki sprawi, że stanie się ona natychmiastowo letnia, orzeźwiająca, idealna do grilla. A po pysznym posiłku? Aby zneutralizować zapach jedzenia z ust, warto żuć listek mięty, która działa odświeżająco na oddech. Nie bez powodu mentol jest najpowszechniejszym składnikiem past do zębów i płynów do płukania jamy ustnej.

Mięta na parapecie.

Zioła są dość prostymi w uprawie roślinami, dlatego bez problemu możemy sadzić miętę przez cały rok do doniczki i cieszyć się jej cennymi właściwościami przez cały rok, dodając ją jako dodatek do obiadów, deserów i kosmetyków.

0 Comments

Leave a Comment