czwartek, 21 listopada, 2024
Badanie USG tarczycy – czym jest i kiedy jest wskazane?

Coraz częściej słyszy się o problemach dotyczących tarczycy. Nic w tym dziwnego, gdyż szacuje się, że co piąty Polak cierpi na różnorakie problemy związane z tym gruczołem. Warto wiedzieć, że diagnostyka schorzeń tarczycy jest bezbolesna i bardzo dokładna, a wszystko to dzięki ultrasonografowi, czyli popularnemu USG. Na czym dokładnie polega to badanie i dla kogo jest wskazane?

Badanie USG tarczycy – na czym polega?

Tarczyca to gruczoł, który jest zlokalizowany w obrębie szyi. Jego głównym zadaniem jest wydzielanie hormonów, które są niezbędne do prawidłowej pracy organizmu. Jeśli zaburzona zostanie praca tarczycy, jak i znajdujących się blisko przytarczyc, cały organizm daje o tym znać. 

Do najczęstszych objawów, które często nie są łączone przez chorego z tarczycą, zaliczamy:

  • wahania wagi,
  • wypadanie włosów,
  • ciągłe zmęczenie i senność,
  • uczucie zimna.

Wiele osób lekceważy te sygnały, zrzucając je na barki zmęczenia i przepracowania. Warto jednak poddać się badaniu USG tarczycy, które pozwala na ocenienie rozmiarów tarczycy i przytarczyc, ich stanu, jak i struktury. 

Badanie USG jest w pełni nieinwazyjne i bezbolesne. Polega na pokryciu specjalnym żelem szyi pacjenta, a następnie przyłożeniu głowicy ultrasonografu. Delikatne ruchy pozwalają lekarzowi uzyskać dokładny obraz tarczycy i przytarczyc. Jeśli jest to doświadczony specjalista, taki, jakich spotkać można w centrum diagnostyki obrazowej Rex Medica, bardzo szybko dowiemy się o dręczącym nas schorzeniu, co pozwoli na sprawne wdrożenie leczenia.

USG tarczycy w Warszawie – jakie są do niego wskazania?

Niezależnie, czy mieszkamy w Warszawie, czy innym mieście, USG tarczycy najczęściej jest badaniem uzupełniającym, gdy inne wyniki wykazały pewne nieprawidłowości. O jakich nieścisłościach mowa? 

To, co powinno zadecydować o skierowaniu na badanie ultrasonografem, to nieprawidłowe wyniki TSH, FT3, FT4, jak i przeciwciał anty-TPO i -TG. Oprócz tego bardzo często można spotkać się z USG tarczycy, gdy:

  • zdiagnozowano problemy z tarczycą u bliskich pacjenta,
  • pacjent skarży się na objawy, które wpisują się w niedoczynność lub nadczynność tarczycy,
  • istnieje potrzeba usunięcia guzów i nowotworów tarczycy,
  • należy zdiagnozować stany zapalne tarczycy, takich jak choroba Hashimoto.

Warto jednak pamiętać, że badanie tarczycy powinno odbywać się również profilaktycznie co kilka lat. Jest to koniecznością, szczególnie gdy w rodzinie mamy historię osób, które cierpiały na nieprawidłowości pracy tego gruczołu. Im wcześniej wykryje się dane zaburzenie, tym łatwiej je pokonać.

Czy istnieją przeciwskazania do badania USG tarczycy?

Jest to jedno z niewielu badań, które pozwalają na obserwację narządów i tkanek pacjenta, będąc jednocześnie w pełni nieinwazyjnymi. Nie ma tutaj żadnych przeciwwskazań, co do przeprowadzenia badania.

USG tarczycy jest stosowane coraz częściej, a wszystko to przez jego wysoką skuteczność diagnostyczną. Warto pamiętać, aby oddać się w ręce specjalistów, takich, jakich znaleźć można w Rex Medica w Warszawie. W ten sposób mamy pewność, że jeśli problem istnieje, to zostanie on wykryty.